Stafordšírský bulterier Gaia

Škabeta, Houska, Vrána, Holčička, Gájíček, Gájouš

Deník

ÚNOR
Jelikož jsem teď měla zkouškové, nechodili jsme tolik do města.Mimo město se snažím nechávat Ryčího na volno.

Ale pak mne jednou při procházce v lese napadlo zkusit zase chůzi na vodítku. Byli tam sice jiní psi na volno, ale už jsme za sebou měli hodinovou procházku, takže nebyl úplně nevyřádění. I tak to byla naprostá hrůza! Ryčí táhnul jako blázen, vůbec se mi nepodařilo odpoutat jeho pozornost od okolních událostí. Piškoty, nepiškoty, "vyškubávání"... nic nepomáhalo.

Vypadalo to, že jde na vodítku poprvé v životě. Byla jsem vzteklá a zoufalá, protože vzhledem k jeho váze a odhodlanosti mi dalo velkou práci udržet ho tam, kde jsem chtěla - vedle vozíku, o prověšeném vodítku ani nemluvím.Ve chvíli, kdy jsme skupinu psů předešli, se Ryčí trochu uklidnil. Ušli jsme kus cesty na prověšeném vodítku. Samozřejmě za vydatného povzbuzování a odměňování piškoty. Snažila jsem se měnit tempo i směr s povelem JDEME K NOZE. Až ve chvíli kdy, šel Ryčí opravdu předpisově, jsem dala SEDNI - POCHVALU- VOLNO, aby bylo jasné, že volno je jen za dobře vykonanou práci a já jsem ten, kdo určuje, kdy je VOLNO a kdy se PRACUJE.

Přidala jsem povel K NOZE
Psa zavolám KE MĚ - pes si SEDNE - ODMĚNÍM - OSLOVÍM a rukou s pamlskem naznačím směr vedle vozíku, zároveň mu pomůžu vodítkem. Jestliže pes nepochopí, posadím ho vedle vozíku já a říkám K NOZE - POCHVÁLÍM, ODMĚNÍM - VOLNO. Cvik několikrát opakuji. Povel dám jednou a podruhé už psa rovnou fyzicky směruji vedle vozíku. Vždy cvik dotáhnu až do konce. Odměňuji až ve chvíli, kdy pes klidně sedí a vnímá. Pak 20 vteřin počkám a dám volno.


Ryčí opravdu hodně líná (i kdybych vysávala 2x za den, bude na podlaze pořád vrstva chlupů. Na koberci se vytvoří za den další koberec. Proto jsem se rozhodla pro

KARTÁČOVÁNÍ 

 dala jsem Ryčímu kartáč očichat a pak chvilku zlehka vyčesávala. Při zkoušení kartáče ve zverimexu Ryčí držel, dokonce se mu to líbilo. Přesto po pár dnech začal kartáčování odmítat. I tak jsme v kartáčování pokračovali. Sice trvalo kratší dobu, ale já jsem byla ten, kdo určil konec. Teď již vydrží deset až patnáct min - 4 kartáč plné chlupů + dočesání rukavicí. Po takhle důkladném vyčesání zbavíme psa "mrtvé srsti", které by se jinak zbavoval na koberec. Věřte mi, že rozdíl je opravdu viditelný a hmatatelný. Jak na koberci, tak na psovi :)

Žádné komentáře
 
hrdýbudžes